Komplexní rehabilitaci novorozenců, kojenců a dětí specializovanou na traumatické, poúrazové a vývojové mozkové hybné poruchy.
Konkrétně terapie, které podporují jak fyzicky, tak kognitivně, sociálně i proteticky vývoj dětí s neurologickými, genetickými, vrozenými a ortopedickými poruchami.
Dětskou fyzioterapii běžných populačních poruch pohybového ústrojí např. plochonozí, vadné držení těla a skoliózy.
Terapie pro dospělé pacienty po CMP (cévní mozkové příhodě). Jinak ošetřuji dospělé pacienty Kraniosakrální biodynamikou.
Spirálu vedu již 14 let, jsem její majitelkou a působím zde jako terapeutka a lektorka.
Své odborné znalosti a cílené vzdělání na specifikum neurovývojových mozkových poruch uplatňuji při léčbě těžkých kombinovaných vad dětí. Svou práci vidím jako poslání a jsem si vědoma šířky problémů celé rodiny, která dostane takto “jiné” dítě. Myslím si, že si všichni zúčastnění zaslouží pozornost, soucit, naslouchání a podporu jak odbornou, tak lidskou.
Své odborné znalosti a cílené vzdělání na specifikum neurovývojových mozkových poruch propojuji s osobními zkušenostmi pozice matky dítěte s kombinovaným postižením.
Propojuji mnoho metod z různých rehabilitačních oborů a využívám celosvětově známé i nové rehabilitační směry, alternativní i tradiční metody.
Diferenciální diagnostika mě umožní podívat se hlouběji než jsou symptomy, vždy se snažím o komplexní pohled a hledám širší souvislosti.
Rehabilitace nekončí u předání cviků, ale zajímá mne, jak dítě jí, spí, jak se vzdělává, jak komunikuje a jaké potřebuje pomůcky. Kontroluji funkčnost a nastavení korzetů, ortéz, vozíků a dalších protetických pomůcek.
Společně s rodiči hledáme optimální řešení pro rozvoj jejich dítěte a pro chod celé rodiny. Kombinuji fyzioterapii s jógou a principy bojových umění.
603 168 220
České Vrbné 2403, České Budějovice
Výběr a kombinace terapií vychází z individuální problematiky pacienta. U diagnóz jako je např. DMO, hydrocefalie, mikrocefalie, následky krvácení do mozku u dětí i dospělých (CMP) a dalších mozkových hybných poruch postupujeme podle neurovědeckých výzkumů principielně takto:
1. Terapie zahajuji podle potřeby aplikací rašelinových zábalů (u spasticity a kontraktur), oxygenoterapií nebo magnetoterapií.
2. Manuální terapie k uvolnění tělních struktur: svalů, šlach, kloubů, páteře, k normalizaci sval.napětí a dráždivosti NS. (Synergická reflexní terapie Dr. Pfaffenrota-SRT, neuromobilizace, míčkování, perlička, aromamasáže).
3. Pasivní cvičení pro navození správného pohybu vedeného terapeutem k navození pohybových vzorců bez patologických souhybů, pro pohybový zážitek a představivost možností těla jako např. PANat se vzduchovým dlahami, Vojtova metoda, Feldenkraisova metoda, metoda Jílková, , elektrický motomed)
4. Aktivní cvičení s cílem zvládnout konkrétní životní činnosti a dle individuálních potřeb a motivace aktivně cvičíme k navození pohybových vzorců, k aktivaci CNS-řídící neuronální sítě jako např. Bobathova metoda, metoda Jílková, ergoterapie, muzikoterapie, nácvik sedu, lezení, vstávání, chůze, nácvik rovnováhy, cvičení na velkých míčích a s dalšími terapeutickými pomůckami.
5. Zapolohování ve vertikalizačním stojanu či jiné podpůrné pozici, přitom nácvik kognitivních a zrakových funkcí. (ustálení a integrace nových dovedností)
6. Kraniosakrální terapie a nebo kraniosakrální Biodynamika.(relaxace, ovlivnění CNS, mozkomíšního moku, lebečních kostí a jemných tkání- fascií, emoční a duševní integrace).
Problémy Vašich dětí např. s držením těla, s plochonožím, se zpomaleným motorickým nebo psychomotorickým vývojem, oslabenou koncentrací, s následky úrazů nebo se skoliózou řešíme důkladným vyšetřením, individuálním výběrem terapií a adekvátním cvičebním programem jak pro doma, tak při pravidelných návštěvách ve Spirále, někdy i s pomocí našich externích spolupracovníků (lékaři, protetici, TČM, logopedie, ….).
Informace pro odborníky:
Co je to Vojtova metoda
Vojtova metoda neboli metoda reflexní lokomoce, je soubor cvičení používaných k léčbě psychických a tělesných poruch u dětí a dospělých. Autorem, po němž byla tato metoda pojmenována, je Prof. MUDr. Václav Vojta, dětský neurolog.
Cíl Vojtovy metody
Jak zjistíte, zda Vaše dítě potřebuje Vojtovu metodu
Prof. MUDr. Václav Vojta
(12. 7. 1917 – 12. 9. 2000)
ve 40. letech 20. stol. a rozpracoval ji spolu s kolegyněmi fyzioterapeutkami Margaret Knott a Dorothy Voss.
Odborný název PNF yyjadřuje její obsah:
Proprioceptivní- znamená, že fyziologické léčivé impulsy jdou z hlubokých receptorů tkání: svalů( svalové vřeténko), šlachy (Golgiho tělísko), z kloubního pouzdra a z kůže (Vater – Paciniho tělíska), které hlásí přesnou polohu a napětí těchto tkání.
Nevosvalová- vyjadřuje, že se novým pohybovým vzorům učí pacient díky svalovým nervům, které mají zakončení dostředivých drah v mozku a které tam mají současně i počátek odstředivých drah, které vedou z motorické zóny mozku ke svalům. Z vedeného fyziologického pohybu se pacient učí nové správné hybnosti, která odstraňuje dosavadní problémy.
Facilitace – znamená dráždění dotekem neboli záměrné vyvolání reakce na terapeutický dotek a tlak na určitá místa a v určitém směru.
Základní facilitační mechanismy jsou:
Protažení svalu
Maximální odpor
(prováděný terapeutem)
Ruční kontakt
Trakce –oddálení kloubních ploch a komprese (přiblížení) v kloubu
Povely –neboli slovní stimulace.
Průběh terapie PNF
Terapeut učí pacienta cvičení s končetinami v diagonálách, čímž dochází k aktivaci svalových smyček tak, aby došlo k aktivaci správných pohybových vzorů, zvýšení rozsahu pohybu a posílení svalové síly. K tomu se používají techniky pohybového zvratu, výdrž-relaxace, akce-relaxace…
Terapeut využívá manuální kontakt a tlak ve směru či proti směru vykonávaného pohybu, čímž ovlivňuje napětí svalů, které se mají do pohybového vzoru zapojit. Slovními pokyny umožňují klientovi se lépe soustředit na vykovávaný pohyb a zároveň hlasová stimulace ovlivňuje facilitaci či relaxaci svalových skupin zapojených do pohybového vzoru. Klient musí zrakem kontrolovat vykonávaný pohyb čímž umožňuje zpětnou kontrolu a ovlivňuje tak kvalitu prováděného pohybu.
Použití PNF
Proprioceptivní nervosvalová facilitace se používá
VZDĚLÁNÍ A ODBORNÉ KURZY
PEDAGOGICKÁ ČINNOST
PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI
PUBLIKAČNÍ ČINNOST
PŘEDNÁŠKOVÁ ČINNOST
Mým hlavním záměrem je podpora rodičů a celých rodin s problematickým či postiženým dítětem a podpora vývoje samotných dětí ke spokojenému hodnotnému životu.
V rodinách s problematickými dětmi společně hledáme silné zdroje, motivace, a způsoby pro uzdravování, Společně hledáme příčiny problémů a citlivým způsobem zasahujeme do psychosomatických systémů člověka k obnovení rovnováhy a pocitu spokojenosti.
Podle potřeb pacienta rozšiřuji léčbu ve spolupráci s dalšími externími odborníky např. logopedy, protetiky, ergoterapeuty, operatéry, terapeuty Tradiční Čínské Medicíny a hipoterapeuty. Spolupracuji se středisky Rané péče. Více o tom s kým spolupracuji – Externí spolupráce.
Vážení návštěvníci, některá zákoutí stránek ještě dolaďujeme.
Kdybyste nějakou důležitou informaci na stránkách nemohli najít, neváhejte se nám ozvat.
info@centrumspirala.cz